x
3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?  
12.06.2024

3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?  

3D Yazıcılarda Kalibrasyon Nedir ?

Yeni 3D Yazıcı aldığınızda ya da mevcut 3D Yazıcınızı bir süre kullandığınızda kalibrasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. 3D Baskılarınızda hassasiyet ve düşük toleranslar ile üretim sağlamak için bir ayarlama sürecidir. 3D Yazıcıları kalibre ederken, doğru tutarlılıkta en iyi 3D Baskı kalitesini elde etmek için bazı önemli parametleri veya temel bileşenleri manuel olarak ayarlamanız ve tekrar tekrar test etmeniz gerekecektir.

3D Yazıcınıza kalibrasyon yaparken aşağıdaki temel hususlara dikkat etmeniz gerekir;

·         Tabla(Yatak) Seviye Ayarı : Düz baskı sağlamak için baskı yatağını nozülden uygun mesafeyle mükemmel bir seviyede ayarlayın.

·         Doğru Ekstruder Ayarları : 3D Baskılarınızda hassas ve pürüzsüz katmanların oluşmasını sağlamak için doğru miktarda filamentin ekstrüde edildiğinden emin olmak gerekir.

·         Step Motor Kalibrasyonu : Step(Adım) motoru yazıcının X, Y, Z eksenlerinde tam olarak aynı ölçüde çalışmasını sağlayın.

·         Sıcaklık Ayarları : Hassas yapılma durumu sağlamak için filamentlerin üzerinde yazan üreticinin tavsiye ettiği sıcaklığı kullanmaya özen gösterin.

·         Baskı Hızı : Aşırı hız ya da yetersiz hız durumlarını önlemek ve aynı kalitede hassas 3D Baskılar oluşturmak için baskı hızını test ederek uygun ayarı bulmanız pürüzsüz baskılar elde etenizi sağlayacaktır.

3D Yazıcınıza kalibrasyon yaparken doğru adımları sırasıyla uygulamanız durumunda mükemmel kalitede 3D Baskılar elde edebilirsiniz.

3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?  

3D Yazıcı kalibrasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor, 3D Yazıcı kalibrasyonu nasıl yapılır ile ilgili detaylı rehberimize göz atabilirsiniz.

Adım 1: 3D Yazıcınızın menüsünde var ise “Leveling” sürecini başlatın yok ise “Auto Home” komutu ile cihazınızı başlangıç noktasına gönderin.

Adım 2 : “Leveling” menüsü olan cihazınızda ekran üzerinde 1 den başlayarak sıralanan konumlara naskı kafasını göndererek bir kağıt yardımıyla nozül ile baskı tablası arasındaki doğru ayarı yapın ve bunu tüm konumlarda devam ettirin.

Adım 3: Kağıt ile ayar sonrasında Z ofsetini arttırarak ya da azaltarak ayar yaparak ilk katman ayarını yapın.

Adım 4: Tüm konumlarda tabla ayarını doğru bir şekilde tamamladığınızdan eminseniz küçük bir test baskısı vererek kalibrasyonu test edin.

Step Motor Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Boyutsal doğruluktan emin olmak için yazıcının bileşenlerinin fiziksel olarak milimetre başına kesin ve doğru adımlarla hareket etmesini sağlamak üzere adım motorlarını kalibre etmeniz gerekir.

Adım 1: Yazıcının kafa hareketinin doğru değerlerini ölçün. (Örn, 100mm)

Adım 2: Yazıcının verilen komutu tam olarak yerine getirip getirmediğini mesafe ölçerek kontrol edin.

Adım 3: Bu değerleri 3D Yazıcıya girerek tekrar test edin adımları tamamlayın.

3D Yazıcı Ekstruderi Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

3D Yazıcınızın ekstruderini kalibrasyonunu yaparak tüm 3D Baskılarınızın doğru miktarda filamentle üretilmesini sağlayabilirsiniz.

Adım 1: Filamenti makara boyunca birkaç yerden ölçün.(Daha doğru bir ölçüm için en az 3 yerden işaretleyebilirsiniz)

Adım 2: Bu ölçümlerin ortalamasını hesaplayıp extruder hareket menüsünden bulduğunuz sonuç kadar ekstuderinize komut verin.

Adım 3: Makineyi test edin. Girdiğiniz komut kadar filament ekstruder etmesi durumunda kalibrasyon işleminiz tamamdır. Aksi bir durumda bileşenlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Filament Sıcaklıklarını Ayarlama

Farklı filamentlerin malzemelerine bağlı olarak aynı 3D baskıları en iyi kalitede elde etmek için sıcaklık ve baskı akış hızı gibi farklı filament ayatlarını uygulamanız gerekir.

Adım 1: Filament tipini belirleyin ve özelliklerine bakın. Yaygın malzemeler arasında PLA, ABS, PETG, ve TPU bulunur.

Adım 2: Nozülün ve tablanın sıcaklığını filamentin üreticisinin tavsiyesine göre ayarlayın. Önerilen aralığın alt sınırıyla başlamak ve yukarı doğru ayarlamak daha sağlıklı olacaktır.

Adım 3: Ayarları uyguladıktan sonra 3d baskınızı başlatıp test edebilirsiniz. Filament sıcaklık test kulesine buradan ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.